LOTTO TOTO
 
Érdekességek a lottó világából
 
Sportfogadás
 
Játéktörténet
 
Megcsinálta a szerencséjét
 
Lottónyereményre hivatkozva kért pénzt egy csaló
 
Játszon mértékkel
 
Góltotó
 
A középkori lottó szervezési mint gazdasági tevékenység
 
A 388. lottó ötösre várva
 
A lottó
 
Lottó stratégiák
 
Változások a nyeremények felvételével kapcsolatban
 
Totó lottó linkek
 
Valószínűség
 
13 plusz 1 TOTÓ
 
Ötös lottó szabályzat
 
Lottó statégia
 
Ötöslottó fontos változás
 
Tévhitek a szerencséről
 
Ötöslottó nyerőszámok 2000-2010
 
Valószínűség
  

Statisztika és valóság

Tisztán a valószínüségszámítás és a statisztika elveire támaszkodva a következő valószínüségi mutatókat kapjuk:

Minden szám húzásának a valószínüsége 1 a 18 húzáshoz, vagyis átlagosan minden szám 18 hetente kerül kihúzásra. Ha ez igaz lenne, akkor viszonylag könnyen lehetne csökkenteni a húzásban részt vevő számok halmazát, hiszen az összes olyan számot, amit az elmúlt 18 hét során már kihúztak, egyszerüen kitörölhetnénk a halmazból. Az elméleti valószínüségtől eltérően (bár nem nagyságrendekkel eltérően) azonban úgy tünik, mintha a húzások során lennének kedvezményezett számok, amiknek a húzására többször kerül sor, és lennének kevésbé kedvezményezettek, amik ritkábban kerülnek sorra.

Az eltérés nem nagy, hiszen a legritkábban húzott szám (a 63-as) átlagos gyakorisága 1 / 23 (vagyis átlag 23 hetente húzzák), míg a leggyakoribb szám ( a 77-es) átlag gyakorisága 1 / 15 hét (vagyis átlag 15 hetente húzzák). Ekkora eltérés még nem jelent statisztikai valószínütlenséget, ám az már elgondolkodtató, hogy a gyakorisági pozicióját (mint kevésbé gyakori és nagyon gyakori szám) gyakorlatilag mind a két szám megőrizte 1957 óta. Márpedig ez azt jelenti, hogy nem valamilyen átmeneti jelenségről van szó. Ráadásul mindez igaz valamennyi számra, nem csupán erre a kettőre.

Ha mondjuk az összes eddigi húzást 100-as csoportokra bontjuk (tehát az első csoportba az 1.-100. húzások tartoznak, a másodikba a 101.-200. húzások és így tovább) akkor azt tapasztaljuk, hogy az egyes számok egy rövid időszak után elfoglalták azt a gyakorisági pozíciójukat, ahol ma is tartózkodnak, vagy legfeljebb egy keveset mozdultak valamelyik irányba, de egyetlen egy olyan számot sem találunk, ami a legalacsonyabb gyakorisági szintből a legmagasabba váltott volna. Ha megnézzük a számok gyakorisági grafikonját, akkor kaotikusan ugráló tüskék helyett meglepő simaságot kapunk.

Hogy mi az oka, hogy a számok nagyjából megtartják a gyakoriságukat, azt nehezen lehet megmagyarázni, leginkább arra gondolhatunk, hogy a teljes eseménytérhez képest még túl kis szelet valósult meg ahhoz, hogy a számok gyakorisága azonossá, vagy közel azonossá váljon (ennek 240 millió hét -vagyis nagyjából 4,7 millió év- múlva mindenképpen meg kell történnie). Ezzel el is juttottunk annak magyarázatához, hogy miért nem lehet egyértelmüen ráhúzni a valószínüségszámítási képleteket az egymást követő sorsolásokra. Amíg nagy léptékkel vizsgálunk folyamatokat, jó eséllyel jósolhatók az események, de a részletek alakulása kaotikusnak tünik (hasonlóan az időjáráshoz: akár 10 évre előre meg tudjuk jósolni, hogy a téli hónapok hüvösebbek lesznek mint a nyáriak, de amint a napi hőmérséklet ingadozásra próbálunk jóslatokat tenni, máris komoly problémába ütközünk).

Persze ez egy vélemény. Lehet, hogy igaz, lehet hogy nem. Döntse el Ön.

Autós videók
Vicces autós videók, gyorsulási versenyek, balesetek, ütközések.
www.autosvideok.hu
 
Az Ön reklámjának a helye
Kipróbálható hirdetési felület. A jóváhagyáshoz csak egy normál díjas SMS-t kell küldenie. Ha érdekli, katt ide!
www.weblaphirdetes.hu
   
Internetáruház
Legyen saját webáruháza néhány nap alatt. Próba webáruházunkat itt megtekintheti.
www.internetaruhaz.hu
   
Profi weblap
Ha igazán profi weblapot szeretne, itt nézzen körül! Flash oldalak, animációk, 3D-s effektek.
www.oab.hu
   
3D-s animáció készítés
Szeretne saját 3D-s animációt weboldalára? Nézze meg a kínálatunkat és hívjon minket!
www.weblapbank.hu
   

© 2010 Országos Adatbank Kft.
Minden jog fenntartva